Fandom

Igrzyska Śmierci Wiki

Woody Harrelson

268stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Udostępnij
Woody Harrelson
Woody Harrelson.jpg
Pełne imię Woodrow Tracy Harrelson
Postać Haymitch Abernathy
Data urodzenia 23 lipca 1961 (55)
Miejsce urodzenia Midland, Teksas, Stany Zjednoczone
Występuje Igrzyska Śmierci
W Pierścieniu Ognia
Kosogłos. Część 1
Część 2
Lata aktywności 1985−obecnie

Woody Harrelson (ur. 23 lipca 1961 r. w Midland) − amerykański aktor telewizyjny i filmowy, laureat nagrody Emmy. W Igrzyskach Śmierci wciela się w postać Haymitcha Abernathy'ego.

Biografia Edytuj

Harrelson pochodzi z rozbitej rodziny − jego ojciec został skazany za zabójstwo. Ukończył Lebanon High School, następnie studiował w Hanover College literaturę angielską oraz sztukę teatralną. Po otrzymaniu dyplomu wyjechał do Nowego Jorku, gdzie otrzymał rolę w Biloxi Blues.

Popularność przyniosła mu rola barmana w serialu komediowym Zdrówko. W kinie debiutował w połowie lat 80. jednak aktorem znanym i cenionym stał się dopiero na początku lat 90., dzięki rolom w Biali nie potrafią skakać, Niemoralnej propozycji oraz Urodzonych mordercach. Uznanie przyniosła mu zwłaszcza kreacja w tym ostatnim filmie, kontrowersyjnym dziele Olivera Stone'a. Zagrał w nim Mickeya Knoxa, psychopatycznego mordercę przemierzającego wraz z ukochaną amerykańskie południe i stającego się bohaterem telewizyjnych newsów.

Za rolę Larry'ego Flynta w filmie Miloša Formana zdobył w 1997 nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W roku 2010 został nominowany do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie The Messenger.

Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Linki zewnętrzneEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki