FANDOM


Witajcie ludkowie kochani!

Na wstępie zaznaczam, że wszystkich Was bardzo, bardzo lubię i szanuję jako fandomowych braci i siostry. Ostatnio zauważyłam, że w artykułach pojawia się sporo błędów, które wielokrotnie się powtarzają. Nie chcę się, broń Boże, wywyższać jako jakaś bezbłędna, bo ja też je robię. Jak każdy zresztą. Ten blogowy wpis ma na celu jedynie pokazanie Wam pomyłek, których łatwo jest uniknąć, a które ja widzę gołym okiem. Z tego miejsca proszę o wypisaniu w komentarzach innych częstych błędów w tej wiki, jakie zauważacie.

1. Zdjęcia "wpisane" w tytułach akapitów.
Jak wiecie, tytuł tworzy się mniej więcej w taki sposób ==Tytuł== Jeśli edytujecie wikię trybem wizualnym i przenosicie zdjęcie, łatwo jest wnieść obraz w tytuł. Dla pewności warto sprawdzić to w trybie źródłowym, bo chociaż nic nie zmienia to w tekście, to spis treści wygląda nieestetycznie.

Taktowyglada


2. Znaki interpunkcyjne.
Przed kropkami, przecinkami nie stawiamy spacji, natomiast po nich jest ona wymagana. BŁĄD: Kupię buty , sukienkę , kurtkę i łuk . BŁĄD: Zjem chleb,bo ojciec Peety mi go dał.Jest świeży. Natomiast jeśli chodzi o myślnik, to lepiej dać odstęp i przed nim, i po nim. :)

3. Zbyt duża ilość zdjęć (nieproporcjonalna do artykułu).
O, z tym jest coraz lepiej. Ale slidery i galerie wyglądają o niebo lepiej niż miliony powstrzelanych w tekst fotek. I tu proszę o pomoc, bo ja mam z tym problem. Otóż ponieważ raczej nie korzystam z komputera, nie mogę swobodnie przenosić zdjęć. Poza tym mam problem z ustawieniem "profilowego" Dystryktowi 11. Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś jednak... :)

4. Jeden artykuł = jedna postać (chyba że chodzi np. o Drużynę Gwiazd)
W wielu artykułach zdobione są opisy grupowe. Widziałam taki kiedyś pod hasłem "Cashmere", która była opisana razem z bratem. Tak samo hasło "Twill i Bonnie", które chyba zostało już (na szczęście) rozbite na dwa.

5. Artykuł "Pamięć".
W książce nie było takiego pojęcia, a wiki jest to nic innego niż encyklopedia dotycząca danej książki/serialu/sportu/itd. Może i warto oddać hołd zmarłym postaciom, ale tu nie ma na to miejsca. A już na pewno nie w takiej formie. Proponuję zmienić trochę hasło "Zmarli" (hasło kategorii) tak, by w jakimś stopniu przypominało "Pamięć". Sam zamysł jest ok, ale i wykonanie, i usytuowanie jest koszmarne.

Zachęcam do wytykania innych błędów i każdego z Was osobno pozdrawiam :)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki